Профілактика тромбозів. Як мінімізувати ризики?

Автор

Віктор Геннадійович Стуров , гемостазіолог, гематолог, лікар вищої категорії, доктор медичних наук

За статистикою, тромбоз судин вражає 70% людей у ​​всьому світі. Щороку від цієї хвороби помирає одна з 250 людей, які живуть на Землі, — незважаючи на величезну кількість ліків, створених для боротьби з цим страшним захворюванням.

Що таке тромбоз

За життєдіяльність нашого організму відповідає безліч біологічних систем. Одна з них – гемостаз. Завдання гемостазу: зберігати кров у рідкому стані, зупиняти кровотечі, якщо стінки судин були пошкоджені, розчиняти тромби — кров’яні згустки, які, як латка, закривають пошкоджену ділянку судини.

З одного боку, тромбоз захищає нас від крововтрат. З іншого, може спровокувати тяжкі захворювання, пов’язані з порушенням кровотоку: інсульт, інфаркт міокарда, ішемію органів черевної порожнини та заочеревинного простору, гангрени кінцівок.

До середини ХІХ століття тромбоз залишався для лікарів загадкою. Розкрити її вдалося Рудольфу Вірхову, німецькому паталогоанатом. Він вивчив механізми виникнення тромбозу та виявив три основні причини:

 • Погіршення стану стінок судин (це можуть бути наслідки травм та хірургічних втручань)
 • Уповільнення кровотоку (тромби накопичуються там, де змінюється швидкість потоку крові)
 • Зміна в’язкості крові («густа кров»)

 

Корисні посилання: 

Ишемическая болезнь сердца и Брилинта

Нужна Брилинта, где купить 

Купить брилинту в Польше, какая цена 

Брилинта или Плавикс , что выбрать

Сколько действует Брилинта ?

Что будет, если выпить алкоголь и Брилинту

Брилинта после стентирования

Брилинта — инструкция

Ліки після інсульту

Яким буває тромбоз

Тромбоз буває венозний та артеріальний. Венозний вважається гострим захворюванням, з’являється через порушення структури венозної стінки під час травми, операції, променевої або хіміотерапії, через підвищену згортання крові, уповільнення швидкості кровотоку.

Артеріальний тромбоз – патологічний стан. У хворих є атеросклеротичні бляшки – відкладення холестерину, які звужують просвіт артерії та провокують дефіцит кровообігу. Згодом бляшки обростають тромбом.

Є також тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) – смертельно небезпечне захворювання, коли просвіт легеневої артерії повністю або частково перекривається тромбом. За статистикою, майже 50% хворих із масивною ТЕЛА помирають протягом 30 хвилин після її виникнення.

17 факторів ризику

Чинники ризику не викликають тромбоз, але можуть збільшити його ймовірність.

1. Вік понад 40 років . Чим старша людина, тим вищий ризик тромбозу. Для профілактики тромбозу потрібно щодня приймати препарати, що містять ацетилсаліцилову кислоту або інші антитромботичні препарати (наприклад, малу дозу ривароксабану) та розріджують кров. Перед прийомом лікарських засобів необхідно проконсультуватися з лікарем-гематологом або гемостазіологом.

2. Ожиріння — індекс маси тіла більше 30. При зловживанні жирною та смаженою їжею холестерин підвищується в крові, накопичується у стінках судин. Утворюються атеросклеротичні бляшки, ризик тромбоутворення подвоюється.

3. Госпіталізація до стаціонару . Ризик тромбозу підвищується у пацієнтів, які довго перебувають у лежачому положенні, мало рухаються.

4. Травми та переломи нижніх кінцівок .

5. Вагітність та післяпологовий період . Потрібно проконсультуватися з лікарем щодо профілактики тромбозу.

6. Постільний режим (більше 3 діб). Як і перебування у стаціонарі, підвищує ризик тромбозу.

7. Тривалі подорожі . Під час авіаперельотів, подорожей потягом, машиною та іншими видами транспорту людина довго перебуває в сидячому положенні, рухи обмежені. Через це швидкість кровотоку знижується, ризик тромбозу вищий. Для профілактики треба пити більше рідини: чай або мінеральну воду. А ось від кави доведеться відмовитись: вона сприяє звуженню судин і збільшує ризик тромбозу.

8. Прийом оральних контрацептивів, гормональна терапія .

9. Варикозне розширення вен нижніх кінцівок . Через варикоз у судинах ніг погіршується кровообіг, утворюються кров’яні згустки та закупорюють судини. Щоб нівелювати ризик тромбозу, потрібно носити компресійну білизну та приймати лікарські препарати, що містять ацетилсаліцилову кислоту.

10. Онкологічні захворювання . У онкологічних хворих підвищується згортання крові. Як наслідок порушується система гемостазу. Також ризик тромбозу збільшує хіміотерапію.

11. Хронічна серцева недостатність . Захворювання впливає системи згортання крові. З’являються набряки кінцівок, а це ускладнює відтік крові за венами.

12. Тяжкі захворювання легень . Ускладнення хронічного бронхіту, тяжкий перебіг бронхіальної астми, гостра дихальна недостатність — все це впливає на систему гемостазу: збільшується згортання крові, знижується активність руйнування крові.

13. Перенесений ішемічний інсульт . Якщо людина перенесла інсульт, особливо з порушенням рухової активності, то ризик розвитку тромбозу високий.

14. Гострі та хронічні інфекції, сепсис .

15. Венозний тромбоз в анамнезі як наслідок генетично обумовлених порушень гемостазу. Дослідження генетичної схильності до тромбофілії показано пацієнтам, у кровних родичів яких до 45 років траплялися тромбози різної локалізації. Зробити такий аналіз можна у Центрі нових медичних технологій.

16. Куріння . Між курінням та тромбозом є безпосередній зв’язок: нікотин звужує судини та провокує тромбоз.

17. Емоційні агресії та тривога . Постійні образи, агресивність, емоційні стреси, негативне ставлення до оточуючих призводять до викиду в судини великої кількості адреналіну, судини звужуються.

Голландські вчені виявили цікавий факт: на тромбоз частіше хворіють люди зростом вище 190 см і нижче 160 см

Симптоми тромбозу

Є дві основні форми венозного тромбозу: тромбоз глибоких вен (ТГВ) та тромбоз поверхневих вен (тромбофлебіт). Перша форма найнебезпечніша і на початку захворювання може протікати безсимптомно.

Симптоми тромбозу поверхневих вен нижніх кінцівок

 • тяжкість у ногах
 • біль по ходу тромбованих вен, обмеження рухів
 • набряклість прилеглої частини кінцівки
 • почервоніння шкіри під час ущільненої вени
 • підвищена чутливість шкіри
 • погіршення загального самопочуття: слабкість, нездужання, озноб, підвищення температури тіла

Симптоми тромбозу глибоких вен

 • почуття розпирання та тяжкості в кінцівці
 • біль по внутрішній стороні стопи, гомілки, стегна
 • набряк по всій кінцівці або її частині
 • шкіра ураженої ноги стає блідою та місцями синюшною.
 • температура ураженої кінцівки на 1,5-2ºС вище, ніж у здорової
 • біль, що розпирає, в кінцівці

Якщо ви спостерігаєте якісь симптоми тромбозу, негайно зверніться до лікаря за консультацією. Профілактика тромбозу Профілактика тромбозу — це цілий ряд заходів, які спрямовані на поліпшення реологічних властивостей крові (в’язкість крові та плазми), попередження серцевих та судинних захворювань, зміцнення судин, нормалізацію кровотоку та ін.

Щоб не було тромбів, потрібно :

 1. Дотримуватись спеціального режиму харчування, який попереджає утворення тромбів.
 2. Відмовитися від шкідливих звичок і більше проводити на свіжому повітрі: боротися з гіподинамією, давати собі адекватні фізичні навантаження.
 3. Зміцнювати імунну систему, тим самим запобігати розвитку інфекційних процесів.
 4. Носити компресійні гольфи, спеціальні панчохи із трикотажу.
 5. Правильно організувати режим дня, ретельно планувати тривалі подорожі літаком або автомобілем, коли доводиться багато годин проводити в сидячому положенні.
 6. Не носити верхній одяг, білизну та аксесуари, які завдають дискомфорту та здавлюють окремі частини тіла (наприклад, тугі джинси, пояси, корсети, незручне взуття).
 7. Уникати загального переохолодження. Не гуляти в надто спекотну погоду, постаратися не приймати гарячі ванні.
 8. Звернутися до лікаря, щоб він призначив препарати для профілактики тромбозу. Увага: без погодження дозування з фахівцем препарати приймати не можна.

Антитромботичне харчування

Для профілактики тромбозу дієту потрібно скласти таким чином, щоб нормалізувати баланс ліпідів та вуглеводів, відрегулювати кількість солі та ввести в щоденний раціон біофлавоноїди, які покращують обмін речовин, зміцнюють та відновлюють стінки судин.

Рекомендовані продукти: нежирне м’ясо, жирна морська риба, рослинна олія, свіже молоко зниженої жирності, кисломолочні знежирені продукти, каші (крім пшеничного та перлового), макарони твердих сортів, цільнозерновий висівковий хліб, овочі (крім картоплі та цукор) (крім бананів та винограду), горіхи, свіжі соки, чорний шоколад.

Продукти, які потрібно скоротити до мінімуму: жирне м’ясо та субпродукти, тверді та м’які жирні сорти сиру, жирні молочні продукти, вершкове масло та комбіновані жири, копченості, ковбаси, в’ялена та солона риба, чіпси, фаст-фуд, алкоголь, лимонад, цукерки , молочний шоколад, здобна випічка, картопля, жирні соуси

Добова кількість солі має бути не більше ніж 6 грам. На 1/3 тваринного білка має припадати щонайменше 2/3 рослинного білка і клітковини. Для профілактики тромбозу слід додати вітаміни: С, Е, А (ретинол), В3 (рутин), біофлавоноїди (кверцетин, гесперидин).

Обов’язково дотримуватися питного режиму: добова норма для дорослої людини – від 1,5 до 2,5 л води на добу (супи, чай та кава сюди не входять). Ці нескладні поради актуальні не лише для пацієнтів із тромбозом, але й для людей із факторами ризику цього захворювання. Будьте завжди гематологічно здорові, а якщо виявите у себе симптоми тромбозу, не займайтеся самолікуванням – зверніться до досвідченого фахівця, гематолога-гемостазіолога!

Добавить комментарий