ЗИТИГА® (ZITIGA)

ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату

Затверджено МОЗ Украiни від 2019-01-24 р. № 192. Р.п. № UA/14061/01/01

Склад

діюча речовина: abiraterone acetate;

1 таблетка містить абіратерону ацетату 250 мг;

допоміжні речовини: лактоза, моногідрат; натрію кроскармелоза; повідон (К29/К32); натрію лаурилсульфат; целюлоза мікрокристалічна; кремнію діоксид колоїдний безводний; магнію стеарат.

Лікарська форма

Таблетки.

Фармакотерапевтична група

Інші антагоністи гормонів та їхні аналоги. Код АТХ L02B X03.

Клінічні характеристики

Показання

Препарат Зитига® показаний для застосування у комбінації з преднізоном або преднізолоном для лікування:

  • метастазуючого кастраційно-резистентного раку передміхурової залози з безсимптомним або м’яким перебігом у дорослих чоловіків після незадовільного результату андрогенної блокади та яким хіміотерапія клінічно не показана;
  • метастазуючого кастраційно-резистентного раку передміхурової залози у дорослих чоловіків, захворювання яких прогресує під час або після попередньої хіміотерапії із застосуванням доцетакселу.

Протипоказання

  • Підвищена чутливість до діючої речовини або до допоміжних речовин.
  • Тяжка печінкова недостатність (клас С за шкалою Чайлда-П’ю).

Спосіб застосування та дози

Спосіб застосування

Препарат слід приймати натще (щонайменше через 2 години після їди, а також слід уникати прийому їжі протягом 1 години після застосування препарату). Таблетку приймають цілою, не розжовуючи та не подрібнюючи. Рекомендовано запивати водою.

Рекомендована доза абіратерону становить 1000 мг (4 таблетки по 250 мг) як одноразова добова доза. Застосування препарату разом з їжею збільшує системний вплив абіратерону.

Препарат застосовують у комбінації з преднізоном або преднізолоном. Рекомендована доза преднізону або преднізолону становить 10 мг на добу.

Пацієнтам, яким не проводили хірургічну кастрацію, слід продовжувати медичну кастрацію аналогом ГнРГ впродовж лікування препаратом Зитига®.

Перед початком лікування із застосуванням абіратерону слід провести контроль рівнів сироваткових трансаміназ, а також контролювати їх рівень кожні два тижні впродовж перших трьох місяців лікування, а потім — кожного місяця. Щомісячно слід контролювати рівень артеріального тиску, сироваткового калію та затримку рідини. Пацієнтів з високим ризиком застійної серцевої недостатності слід контролювати кожні 2 тижні протягом перших трьох місяців лікування, а потім — кожного місяця.

Пацієнтам з гіпокаліємією в анамнезі або у яких розвивається гіпокаліємія під час лікування Зитигою® слід підтримувати рівень калію ≥ 4,0 мМ.

Пацієнтам, у яких розвивається токсичність 3 рівня, включаючи артеріальну гіпертензію, гіпокаліємію, набряк, та немінералокортикоїдна токсичність, лікування слід припинити та вжити відповідних лікувальних заходів. Лікування препаратом Зитига® можна відновлювати лише після того, як симптоми токсичності знизяться до рівня 1 або зникнуть.

У разі пропуску добової дози як Зитиги®, так і преднізону або преднізолону лікування слід відновити наступного дня, застосовуючи звичайну добову дозу.

Гепатотоксичність

Лікування слід негайно призупинити до нормалізації функції печінки у пацієнтів, у яких на тлі лікування розвивається гепатотоксичність (рівень АЛТ або АСТ перевищує норму більше ніж у п’ять разів). Відновлення лікування можливе після нормалізації рівня функції печінки зі зниженої дози препарату — 500 мг (дві таблетки) один раз на добу. У таких пацієнтів слід проводити контроль рівня сироваткових трансаміназ протягом трьох місяців лікування та щомісячно в подальшому. Якщо прояви гепатотоксичності з’являються при прийомі зниженої дози 500 мг на добу, лікування слід припинити.

Якщо у пацієнта на тлі прийому препарату розвивається тяжка гепатотоксичність (рівень АЛТ або АСТ перевищує верхню межу норми у 20 разів), лікування абіратероном слід відмінити та в подальшому не відновлювати.

Печінкова недостатність

Пацієнтам з печінковою недостатністю класу А за класифікацією Чайлда-П’ю в анамнезі коригування дози не потрібне.

Було продемонстровано, що помірна печінкова недостатність (клас В за шкалою Чайлда-П’ю) збільшувала системний вплив абіратерону, що застосовувався перорально у дозі 1000 мг один раз на добу, у чотири рази. Немає даних щодо клінічної безпеки та ефективності застосування багаторазових доз абіратерону ацетату пацієнтам з помірною або тяжкою печінковою недостатністю (клас В або С за шкалою Чайлда-П’ю). Не можна передбачити коригування дози. Слід ретельно зважити можливість застосування препарату Зитига® пацієнтам з помірною печінковою недостатністю, користь від лікування повинна значно переважати над потенційним ризиком. Зитигу® не можна застосовувати пацієнтам з тяжкою печінковою недостатністю.

Ниркова недостатність

Пацієнти з нирковою недостатністю не потребують корекції дози абіратерону. Немає клінічного досвіду застосування препарату пацієнтам з раком простати та тяжкою нирковою недостатністю. Слід бути обережними при застосуванні абіратерону даній категорії пацієнтів.

Побічні реакції

Найбільш поширеними побічними реакціями, які відмічалися при прийомі абіратерону, були периферичний набряк, гіпокаліємія, артеріальна гіпертензія та інфекції сечовидільної системи.

Зитига® може спричинити артеріальну гіпертензію, гіпокаліємію та затримку рідини як фармакодинамічний наслідок механізму дії. Під час клінічних досліджень очікувані мінералокортикоїдні побічні реакції частіше спостерігались у пацієнтів, які приймали Зитигу®, порівнюючи з тими, хто приймав плацебо: гіпокаліємія 21% проти 11%, артеріальна гіпертензія 16% проти 11% та затримка рідини (периферичний набряк) 26% проти 20% відповідно. У пацієнтів, які отримували лікування препаратом Зитига®, гіпокаліємія та артеріальна гіпертензія 3 та 4 рівня за шкалою токсичності побічних реакцій СТС спостерігалися у 3% та 4% пацієнтів відповідно. Мінералокортикоїдні реакції, як правило, можна успішно коригувати за допомогою медикаментозного лікування. Одночасний прийом кортикостероїдів знижує частоту та ступінь тяжкості цих побічних реакцій.

У ході досліджень пацієнтів з метастазуючим раком простати, які застосовували ГнРГ аналог або в яких була проведена орхіектомія, Зитигу® застосовували у дозі 1000 мг/день у комбінації з преднізоном або преднізолоном (10 мг на добу).

Небажані побічні реакції на лікарський засіб, що спостерігалися в ході клінічних досліджень із застосуванням препарату Зитига®, наведені нижче за категоріями частоти проявів: дуже часто (≥1/10); часто (≥1/100 — <1/10); нечасто (≥1/1 000 — <1/100); рідко (≥1/10 000 — <1/1 000); дуже рідко (<1/10 000).

У межах кожної групи частоти побічні реакції представлено в порядку зниження ступеня тяжкості.

Системи органів Побічні реакції
Інфекції та інвазії Дуже часто: інфекції сечовидільної системи
З боку ендокринної системи Нечасто: недостатність кори надниркових залоз
З боку метаболізму та травлення Дуже часто: гіпокаліємія

Часто: гіпертригліцеридемія

З боку серця Часто: серцева недостатність*, стенокардія, аритмія, миготлива аритмія, тахікардія
З боку судинної системи Дуже часто: артеріальна гіпертензія
З боку шлунково-кишкової системи Часто: диспепсія
З боку гепатобіліарної системи Часто: підвищення рівня аланінамінотрансферази, підвищення рівня аспартатамінотрансферази
З боку шкіри та підшкірної клітковини Часто: висипання
З боку сечовидільної системи Часто: гематурія
Загальні розлади

та реакції в місці введення

Дуже часто: периферичний набряк
Пошкодження, отруєння та процедурні ускладнення Часто: переломи**

*серцева недостатність також включає застійну серцеву недостатність, дисфункцію лівого шлуночка та зменшення фракції викиду

** переломи включають всі види переломів, за винятком патологічних переломів

Передозування

У ході клінічних досліджень не повідомлялося про випадки передозування абіратероном. Спеціального антидоту не існує. Тому у разі передозування прийом Зитига® слід призупинити і призначити симптоматичне лікування та моніторинг на випадок аритмії, гіпокаліємії та симптомів затримки рідини. Також слід провести оцінку функції печінки.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Вагітність

Препарат Зитига® не показаний для застосування жінкам. Абіратерону ацетат протипоказаний вагітним та жінкам, які потенційно можуть завагітніти.

Контрацепція у чоловіків та жінок

Дані про присутність абіратерону або його метаболітів у спермі відсутні. Слід застосовувати презерватив при статевому контакті з вагітною жінкою. Якщо пацієнт живе статевим життям з жінкою репродуктивного віку, то слід використовувати презерватив у комбінації з іншими ефективними методами контрацепції. Дослідження на тваринах продемонстрували наявність репродуктивної токсичності.

Період лактації

Препарат Зитига® не застосовують жінкам.

Фертильність

Абіратерон впливав на фертильність тварин під час досліджень, але цей вплив був оборотним.

Діти.

Препарат не призначений для застосування дітям.

Особливі заходи безпеки

Завдяки механізму дії Зитига® може вплинути на розвиток плода, тому вагітні жінки та жінки репродуктивного віку повинні надягати захисні рукавички при роботі з препаратом.

Особливості застосування

Артеріальна гіпертензія, гіпокаліємія та затримка рідини через надлишок мінералокортикоїдів

Зитига® може спричинити аретріальну гіпертензію, гіпокаліємію та затримку рідини в організмі внаслідок підвищення рівня мінералокортикоїдів, що є результатом пригнічення CYP17. Одночасне застосування кортикостероїдів пригнічує активність адренокортикотропного гормону (АКТГ), що призводить до зниження частоти та ступеня тяжкості цих побічних ефектів. Слід з обережністю застосовувати препарат при лікуванні пацієнтів, у яких загострення основного захворювання може проявлятися підвищенням артеріального тиску, гіпокаліємією (на тлі прийому серцевих глікозидів) або затримкою рідини, наприклад, при серцевій недостатності, нещодавно перенесеному інфаркті міокарда або шлуночковій аритмії, та пацієнтів з тяжкою нирковою недостатністю.

Перед початком лікування пацієнтів зі значним ризиком виникнення застійної серцевої недостатності (наприклад серцевою недостатністю, неконтрольованою гіпертензією або ішемічною хворобою серця в анамнезі) слід провести оцінку серцевої діяльності (наприклад, за допомогою ехокардіограми). Слід пролікувати серцеву недостатність та оптимізувати серцеву функцію перед початком терапії препаратом Зитига®. Необхідно контролювати артеріальну гіпертензію, гіпокаліємію та затримку рідини. Впродовж лікування слід вимірювати артеріальний тиск, рівень калію, затримку рідини (збільшення маси тіла, периферичний набряк) та інші прояви застійної серцевої недостатності кожні 2 тижні протягом перших трьох місяців та в подальшому кожного місяця, відхилення слід коригувати. При клінічно значущих відхиленнях функції серця слід проводити відповідну терапію та за необхідності розглянути припинення лікування препаратом Зитига®.

Гепатотоксичність та печінкова недостатність

У ході клінічних досліджень повідомлялося про випадки підвищення рівня печінкових ферментів, що призводило до відміни лікування або коригування дози препарату. Слід контролювати рівні сироваткових трансаміназ перед застосуванням препарату Зитига®, а також кожні два тижні протягом перших трьох місяців лікування та кожного місяця в подальшому. У разі розвитку клінічних симптомів або ознак, що вказують на розвиток гепатотоксичності, слід негайно визначити рівень сироваткових трансаміназ. Якщо рівень АЛТ або АСТ перевищує верхній поріг норми більше ніж у 5 разів, лікування Зитигою® слід негайно припинити та провести ретельну оцінку функції печінки. Відновити лікування із застосуванням зниженої дози препарату Зитига® можна лише за умови нормалізації функції печінки у пацієнта до початкового рівня.

У разі розвитку тяжкої гепатотоксичності (рівень АЛТ або АСТ в 20 разів перевищує верхню межу норми) препарат слід відмінити та в подальшому уникати призначення абіратерону.

Пацієнти з вірусним гепатитом в активній фазі не брали участі у клінічних дослідженнях, тому немає даних щодо застосування препарату Зитига® цій популяції.

Немає даних щодо безпеки та ефективності застосування багаторазових доз абіратерону ацетату пацієнтам з помірною або тяжкою печінковою недостатністю (клас В або С за шкалою Чайлда-П’ю). Слід з обережністю застосовувати препарат Зитига® пацієнтам з помірною печінковою недостатністю і лише у разі, якщо користь від лікування значно переважає потенційні ризики. Не слід застосовувати Зитигу® пацієнтам з тяжкою печінковою недостатністю.

Відміна кортикостероїдів та локалізація стресових ситуацій

У разі відміни преднізону або преднізолону слід ретельно контролювати стан пацієнта стосовно проявів недостатності кори наднирникових залоз. Якщо прийом Зитиги® продовжується після відміни кортикостероїдів, слід відслідковувати стан пацієнта щодо надлишку мінералокортикоїдів.

Якщо пацієнт переніс тяжку стресову ситуацію, йому можуть бути показані підвищені дози преднізону або преднізолону впродовж та після стресової ситуації.

Щільність кісток

У чоловіків з метастазуючим раком простати (кастраційно-резистентний рак передміхурової залози) можливе зниження щільності кісткової тканини. Застосування Зитиги® в комбінації з глюкокортикостероїдами може посилити цей ефект.

Попереднє застосування кетоконазолу

Можна очікувати більш низькі показники чутливості до Зитиги® у пацієнтів, які раніше отримували кетоконазол.

Гіперглікемія

Застосування глюкокортикоїдів може збільшувати гіперглікемію, тому пацієнтам з цукровим діабетом слід часто вимірювати рівень цукру в крові.

Непереносимість допоміжних речовин.

До складу Зитиги® входить лактоза. Пацієнти зі спадковою непереносимістю галактози, лактазою недостатністю або синдромом мальабсорбції глюкози-галактози не повинні приймати препарат Зитига®. Препарат містить більше 1 ммоль (27,2 мг) натрію в одній дозі (4 таблетки), що потрібно врахувати пацієнтам, які перебувають на контрольованій натрієвій дієті.

Потенційні ризики

У чоловіків з метастазуючим кастраційно-резистентним раком простати, включно з тими, хто проходить терапію препаратом Зитига®, можуть виникати анемія та сексуальна дисфункція.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Зитига® не впливає або виявляє слабкий вплив на здатність керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Застосування Зитиги® з їжею значною мірою підвищує всмоктування абіратерону ацетату. Зитигу® не можна застосовувати разом з їжею.

В ході дослідження, яке проводилося з метою визначення ефектів абіратерону ацетату (з преднізоном) на одноразову дозу субстрату декстрометорфану CYP2D6, системна експозиція (AUC) декстрометорфану підвищувалася приблизно у 2,9 рази. Значення AUC24 для декстрорфану, активного метаболіту декстрометорфану, підвищувалось на 33%.

Рекомендується з обережністю застосовувати Зитигу® з лікарськими засобами, що активуються або метаболізуються CYP2D6, зокрема з лікарськими засобами, які мають вузький терапевтичний індекс. Тому слід розглянути питання про зниження дози лікарського засобу, який метаболізується CYP2D6 та має вузький терапевтичний індекс. Такими лікарськими засобами, зокрема, є метопролол, пропранолол, дезипрамін, венлафаксин, галоперидол, рисперидон, пропафенон, флеканід, кодеїн, оксикодон, трамадол (трьом останнім необхідний CYP2D6 для утворення активних аналгезуючих метаболітів).

На основі даних in vitro, Зитига® є інгібітором CYP2C8. Паклітаксел та репаглінід є прикладами лікарських засобів, які метаболізуються CYP2C8. Немає клінічних даних щодо одночасного застосування препарату Зитига® та лікарських засобів, що є субстратами CYP2C8.

На основі даних in vitro, Зитига® є субстратом CYP3А4. Вплив потужних інгібіторів CYP3А4 (таких як кетоконазол, ітраконазол, кларитроміцин, атазанавір, нефазодон, саквінавір, телітроміцин, ритонавір, індинавір, нелфававір, вориконазол) або індукторів CYP3А4 (таких як фенітоїн, карбамазепін, рифампіцин, рифабутин, рифапентин, фенобарбітал) на фармакокінетику абіратерону не вивчався in vivo. Відповідно, застосування потужних інгібіторів та індукторів CYP3А4 під час лікування слід уникати.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Механізм дії

Абіратерону ацетат in vivo метаболізується до абіратерону, який є інгібітором біосинтезу андрогену. Зокрема, абіратерон селективно інгібує фермент 17α-гідроксилазу/C17,20-ліазу (CYP17). Даний фермент необхідний для біосинтезу андрогену в тканинах яєчок, кори наднирникових залоз та пухлини простати. CYP17 каталізує перетворення прегненолону та прогестерону до попередників тестостерону, ДГЕА та андростендіону відповідно через 17α-гідроксилювання та розщеплення зв’язку C17,20. Пригнічення CYP17 також призводить до підвищення продукції мінералокортикоїдів наднирниками.

Андрогенчутливий рак передміхурової залози відповідає на лікування, яке знижує рівень андрогенів. Однак терапія, направлена на зниження рівня андрогенів, зокрема застосування агоністів ЛГРГ або проведення орхіектомії, знижують продукцію андрогенів у яєчках, але не впливають на продукцію андрогенів наднирниковими залозами або тканинами пухлини. Лікування із застосуванням Зитиги® знижує сироватковий рівень тестостерону до невизначуваних показників при одночасному застосуванні з агоністами ЛГРГ (або проведення орхіектомії).

Фармакодинаміка

Зитига® зменшує рівні сироваткового тестостерону та інших андрогенів сильніше, ніж агоністи ЛГРГ або орхіектомія. Це є результатом селективного пригнічення CYP17, необхідного для біосинтезу андрогенів. Cпецифічний антиген передміхурової залози (ПСА) є біологічним маркером у пацієнтів з раком передміхурової залози. У ході клінічного дослідження 3 фази у пацієнтів після невдало проведеної хіміотерапії із застосуванням таксанів, у пацієнтів, які приймали Зитигу® (38%), порівняно з пацієнтами, які приймали плацебо (10%), відмічалося зниження рівня ПСА не менше ніж на 50% початкового рівня.

Фармакокінетика.

Фармакокінетику абіратерону та абіратерону ацетату досліджували у здорових добровольців, пацієнтів з метастазуючим раком передміхурової залози та пацієнтів без раку з печінковою або нирковою недостатністю. Абіратерону ацетат швидко метаболізується in vivo до абіратерону, який є інгібітором біосинтезу андрогену.

Всмоктування

Після перорального застосування абіратерону ацетату натще максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 2 години. Застосування абіратерону ацетату разом з їжею порівняно з прийомом препарату натще призводить майже до 17-кратного підвищення системної дії абіратерону залежно від вмісту жирів у їжі. Тому прийом Зитиги® під час їжі потенційно може призвести до варіювання системної дії препарату. Отже Зитигу® не можна приймати з їжею. Зитигу® слід застосовувати не менше ніж через 2 години після їди, а також прийом їжі слід відкласти на 1 годину після прийому препарату. Таблетки потрібно ковтати не розжовуючи та запиваючи достатньою кількістю рідини.

Розподіл.

Зв’язування 14C-абіратерону з білками плазми людини становить 99,8%. Об’єм розподілу дорівнює 5630 л, вказуючи на те, що абіратерон широко розподіляється в периферичних тканинах.

Біотрансформація.

Після перорального застосування 14C-абіратерону ацетату у вигляді капсул абіратерону ацетат гідролізується до абіратерону, який далі піддається реакціям сульфування, гідроксилювання та окислення переважно печінкою. Більша частина циркулюючого радіоактивного препарату (приблизно 92%) виявляється у формі метаболітів абіратерону.

Виведення.

Середній період напіввиведення абіратерону з плазми становить приблизно 15 годин, з огляду на дані, отримані у здорових добровольців. Після перорального застосування 1000 мг 14C-абіратерону ацетату приблизно 88% радіоактивної дози виявлялося у калі та приблизно 15% у сечі. Основними компонентами, які виділяються з калом, є незмінений арбіратерну ацетат та абіратерон (приблизно 55% та 22% від призначеної дози відповідно).

Пацієнти з печінковою недостатністю.

Фармакокінетику абіратерону ацетату оцінювали у пацієнтів з уже наявною печінковою недостатністю легкого або помірного ступеня (клас A і В за класифікацією Чайлда-П’ю, відповідно) і у контрольної групи здорових добровольців. Системний вплив абіратерону після одноразового перорального застосування препарату в дозі 1 г підвищувався приблизно на 11% та 260% у пацієнтів з уже наявною печінковою недостатністю легкого або помірного ступеня відповідно. Середній період напіввиведення абіратерону подовжувався приблизно до 18 годин у пацієнтів з печінковою недостатністю легкого ступеня і приблизно до 19 годин у пацієнтів з печінковою недостатністю помірного ступеня.

Пацієнтам з печінковою недостатністю легкого ступеня підбір дози не потрібен. Зитигу® не можна застосовувати пацієнтам з печінковою недостатністю помірного або тяжкого ступеня.

Пацієнтам, у яких розвивається гепатотоксичність у ході лікування із застосуванням Зитиги®, може бути потрібна корекція дози.

Пацієнти з нирковою недостатністю.

Фармакокінетику абіратерону ацетату порівнювали у пацієнтів з термінальною стадією ниркової недостатності на постійному гемодіалізі та контрольною групою пацієнтів з нормальною функцією нирок. Системний вплив абіратерону після одноразового перорального застосування препарату в дозі 1000 мг не підвищувався у пацієнтів з термінальною стадією ниркової недостатності, які знаходяться на гемодіалізі. Отже, при застосуванні препарату Зитига® у пацієнтів з нирковою недостатністю, включаючи тяжку ниркову недостатність, у зниженні дози немає потреби.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: овальна таблетка від білого до майже білого кольору з гравіюванням «AA250» з одного боку.

Термін придатності.

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці, зі щільно закритою кришкою, при температурі не вище 30 °С. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 120 таблеток у флаконі з поліетилену високої щільності з поліпропіленовою кришкою для захисту від відкривання дітьми; по 1 флакону у картонній пачці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Янссен-Сілаг С.п.А./Janssen Cilag S.p.A.

Місцезнаходження

Віа С.Янссен, 04010 Борго Сан Мішель, Латіна, Італія/ Via C. Janssen, 04010 Borgo S. Michele, Latina, Italy.

Вам также может понравиться

Добавить комментарий